”Zbrodnia i kara” F. Dostojewskiego powieścią o kobietach

Fiodor Dostojewski jest znanym na całym świecie pisarzem rosyjskim dzięki powieści pt. ”Zbrodnia i kara” dostępnej na www.taniaksiazka.pl. To monumentalne dzieło psychologiczne jest szczegółową analizą psychiki zbrodniarza-Rodiona Raskolnikowa. Ogólne przesłanie tej powieści prowadzi do konkluzji, że każda zbrodnia, nawet ta wytłumaczona za pomocą rozumu i odpowiedniej idei, zostanie pomszczona przez sumienie tkwiące w każdym człowieku. Ale oprócz tego oczywistego wniosku, warto zwrócić uwagę na postaci kobiece tej powieści, bez których byłaby ona niepełnym portretem człowieka w ogóle.

Zło w czystej postaci – stara lichwiarka

Dostojewski w swojej powieści kreśli obraz złego człowieka, któremu przypisane zostały najgorsze cechy charakteru. To stara lichwiarka-Alona Iwanowna, która wykorzystuje ludzi do wzbogacenia się i czyni to bez skrupułów. Bezwzględnie traktuje swoją przyrodnią siostrę-Lizawietę, nad którą się znęca psychicznie i fizycznie. Nawet wygląd staruchy jest odstręczający. Jej oczy przypominają szczura, ma tłuste włosy, szyja przypomina kurzą łapkę, nigdy się nie uśmiecha. Tą kreacją kobiecą Dostojewski uświadamia, że źli są nie tylko mężczyźni. Niegodne czyny w powieści popełniają nie tylko stary Marmieładow czy Łużyn, ale też kobieta-Alona.

Dobre dusze – Dunia i Pulcheria

Przeciwieństwem starej lichwiarki są Dunia i Pulcheria, czyli siostra i matka głównego bohatera powieści. Kobiety te poświęcają się dla Rodiona. Matka odsyła mu do Petersburga każdy grosz, czasem woli mniej zjeść, byle tylko jej dziecku dobrze się powodziło. Gdy Pulcheria odwiedza syna w jego petersburskim pokoju, ten przypomina jej trumnę, Jest jej bardzo ciężko na myśl, że jej ukochany Rodion musi mieszkać w tak nędznych warunkach. Podobną postacią jest Dunia. Siostra Raskolnikowa jest zdecydowana wyjść za mąż za Łużyna tylko po to, by jej brat mógł zrobić karierę prawniczą i żyć na odpowiednim poziomie finansowym. Znosi wszelkie upokorzenia ze strony narzeczonego, byle tylko Rodion miał otwarte drzwi do kariery. Dunia i Pulcheria kierują się miłością, idą za głosem serca. To pozytywne postaci, które szczęście bliskich cenią bardziej niż własne.